Patronami naszej szkoły są Steponas Darius i Stasys Girenas, Litwini, którzy w 1933 roku postanowili polecieć bez lądowania przez Ocean Atlantycki z Nowego Jorku do Kowna. Niestety, prawdopodobnie niekorzystne warunki pogodowe przyczyniły się do katastrofy i samolot Lituanica rozbił się w lesie w Pszczelniku pod Myśliborzem.

Uczniowie naszej szkoły rokrocznie w lipcu udają się pod pomnik lotników. Biorą udział we mszy świętej, składają kwiaty oraz uczestniczą w spotkaniu z organizatorami uroczystości. Tak też było 10 lipca bieżącego roku.   

Delegacja składająca się z uczniów i nauczycieli dotarła do Myśliborza w sobotni wieczór w przeddzień obchodów. Na scenie przy plaży miejskiej odbywał się  Wieczór Litewski. Występował miejscowy zespół „Jaśmin” oraz litewski „AGE” z Marijampolė. Ponieważ wiał chłodny wiatr i padała mżawka, odbyliśmy krótki spacer wzdłuż plaży oraz pomostu, który prowadzi na usytuowaną niedaleko brzegu wyspę i udaliśmy się do hostelu „Harcówka“, ponieważ czekał nas pracowity i pełen wrażeń następny dzień.