Dnia 1 czerwca 2023 roku uczniowie klasy IVa, IVb, Vc oraz VIa mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę zwiedzając Tykocin, Korycin, Kruszyniany oraz Bohoniki.

Pierwszym punktem wycieczki był urokliwy Tykocin. Podczas spaceru można było podziwiać Kościół Świętej Trójcy, Stary Rynek, pomnik Stefana Czarnieckiego oraz Małą Synagogę- Dom Talmudyczny, w którym obecnie mieści się muzeum.

Podczas kolejnego punktu wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem komnaty zamku renesansowego zbudowanego dla króla Zygmunta Augusta, w którymmieści się obecnie muzeum z wieżą widokową, zamkowe podziemia z ekspozycją muzealną, Sala Szklana z drugim, największym piecem kaflowym w Polsce – „wielkim, modrym” oraz wieżę więzienną – Turmę (obecnie widokową).

Krótki przystanek w Korycinie, nazywanym Krainą Truskawki, dostarczył uczniom wielu emocji, gdyż tu poznali legendę o truskawkowej księżniczce, która dzięki smakowitej, słodkiej truskawce sprawiła, że ludzie, gdy skosztowali tego owocu, stali się szczęśliwsi. Od tej pory zajęli się jego uprawą i przekazywali go dalej i dalej szerząc radość i szczęście w całym kraju. Uczniowie uznali, że ten owoc rzeczywiście jest magicznie smaczny i zasługuje, aby mieć swoją legendę.

Kolejnym przystankiem wycieczki pod nazwą „Na tatarskim szlaku” były miejscowości Kruszyniany i Bohoniki, gdzie zaplanowane było zwiedzanie drewnianych meczetów i mizaru (cmentarza)- miejsc, które uznane zostały za pomniki historii i stanowią niespotykane nigdzie indziej materialne źródło dziejów Tatarów mieszkających w Polsce. Są dowodem bogactwa kulturowego i tolerancji religijnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz świadectwem wielowiekowego funkcjonowania społeczności muzułmańskiej w państwie chrześcijańskim i zachowania jej odrębności. Uczniowie z wielką ciekawością oglądali podlaskie meczety. Samo wejście do ich środka było czymś niespotykanym dla dzieci, gdyż zdejmowali obuwie, aby w ten sposób uszanować kulturę i obyczaje ludzi innej wiary niż ich własna.  Wszyscy z ciekawością oglądali wystrój meczetów i z wielką uwagą wysłuchali opowieści polskich Tatarów. Zadawane przez uczniów pytania świadczyły o tym, iż są ciekawi i otwarci na poszerzenie swojej wiedzy na temat innej religii i obyczajów z nią związanych.

            Nieopodal meczetu w Kruszynianach, wśród wiekowych przedziwnie poskręcanych drzew, otoczony kamiennym murem znajduje się cmentarz muzułmański – mizar, do którego prowadzi piaszczysta, prosta dróżka.  W pobliżu wejścia przeważają nowe mogiły przypominające groby chrześcijańskie, ale w głębi znajdują się bezwładnie rozrzucone pośród sosnowych pni starsze nagrobki kamienne, różnych kształtów, z arabskimi inskrypcjami i wyrytym półksiężycem. Tu uczniowie stanęli przed najstarszym nagrobkiem pochodzącym z 1704 r. Następnie uważnie odczytywali z nagrobnych kamieni egzotyczne imiona: Fatima, Dżemila, Aladyn, Selim, Ali, Mustafa, które przywodziły na myśl baśnie z tysiąca i jednej nocy…

Miejsca, które mieliśmy wielką przyjemność zwiedzić charakteryzują się nie tylko  zróżnicowaniem kulturowym i religijnym mieszkańców, ale również  kuchnią.  To właśnie w tym regionie można spróbować dań kuchni tatarskiej. Uczniom na obiad podano manty z serem na słodko, czyli pierogi gotowane na parze z białym serem podanym z jogurtem oraz sosem malinowym.

Wycieczka uświadomiła uczniom jedną ważną rzecz, że na Podlasiu przenika się kilka religii. W jednej wsi mieszkają wyznawcy prawosławia, katolicy i muzułmanie. Wszyscy mieszkańcy jednak żyją z dużym poszanowaniem dla siebie i wzajemnie sobie pomagają, wspierają. Jak z uśmiechem na ustach powiedział nam przewodnik, czasami ze względu na mnogość religii nie ma kiedy popracować wokół domu – skosić trawę, przyciąć drzewko, narąbać drewna – często wypada jakieś religijne święto, a w takim dniu szacunek dla wyznania sąsiada to rzecz priorytetowa. 

                Bez wątpienia humor i pogoda dopisały, aby wspaniale spędzić Dzień Dziecka poza murami szkoły.