INFORMACJA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW– ZDALNE NAUCZANIE
Jak zorganizować dzieciom miejsce do nauki w domu
Jeżeli dziecko ma uczyć się w domu, ważne jest zadbanie o odpowiednie warunki, czas i miejsce do nauki. Miejsce pracy dziecka ma duże znaczenie, gdyż jest istotnym warunkiem efektywnej nauki. Warto zadbać o wygodną pozycję przy biurku, systematyczne wietrzenie pokoju oraz ograniczyć dostęp do takich „rozpraszaczy”, jak telewizor czy telefon. Jeżeli nauka odbywa się z wykorzystaniem komputera, powinniśmy zadbać o to, żeby dziecko mogło z niego skorzystać (ustalić czas dla każdego dziecka).
Zasady bezpiecznej pracy przy komputerze
Bezpieczeństwo i higiena pracy przy komputerze, ekranie telefonu itp. pozwala zniwelować skutki wpatrywania się w monitor przez kilka godzin, co może bardzo obciążać wzrok. W przypadku siedzącej pracy przed komputerem ważny jest odpowiedni dobór mebli. Odległość twarzy od monitora powinna wynosić około 40-70 cm.
Jeśli trudno jest się oderwać od komputera można pobrać darmową aplikacje dostępną w sieci np. Anti-EyeStatin lub EyeCareReminder, które pomagają zaplanować czas spędzony przed monitorem, przypomną o przerwie i zaproponują ćwiczenie oczu.
Podstawowe zasady użytkowania komputera, telefonu, tabletu, itp., należy:
- Przed przystąpieniem do pracy rozgrzać nadgarstki, palce, przedramiona,
- W pozycji siedzącej zachować naturalne krzywizny kręgosłupa i nie garbić się,
- Podpierać plecy w okolicy lędźwiowej,
- Pamiętać o tym, ze górna krawędź monitora znajdowała się na wysokości oczu lub niżej,
- Wietrzyć pomieszczenia,
- Stosować ćwiczenia relaksacyjne oczu,
- Używać okularów korekcyjnych jeśli mamy wady wzroku,
Nie należy:
- Ściskać kurczowo myszki, telefonu,
- Uderzać mocno w klawisze,
- Spędzać długiego czasu używając sprzętu elektronicznego.
Zasady ułatwiające naukę
- Dokładnie wyznaczmy czas kiedy dziecko się uczy, a kiedy odpoczywa, kiedy wykonuje poszczególne zajęcia.
- Zadbajmy o systematyczną pracę dziecka.
- Ustalmy z dzieckiem określony porządek nauki poszczególnych przedmiotów, najlepiej wg tygodniowego planu lekcji. Urozmaicanie nauki pomoże uniknąć zniecierpliwienia i znudzenia.
- Zadbajmy o higienę pracy dziecka, robienie przerw pomiędzy poszczególnymi zajęciami w ciągu dnia.
- Po 30 minutach nauki wskazana jest 5-10 minutowa przerwa, po 2 godzinach nauki – 15-20 minutowa, a po 3 godzinach konieczny jest już 60 minutowy wypoczynek.
Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą?
Motywujmy dziecko do samodzielnej pracy, nie wyręczajmy go, nie podajmy gotowych rozwiązań. W razie potrzeby naprowadzajmy, udzielajmy wskazówek i zachęcajmy do kontaktu z nauczycielem.
Chwalmy dziecko za konkretne osiągnięcia czy zachowanie. Doceniajmy wysiłek wkładany w proces uczenia się. Zadbajmy o aktywność fizyczną dziecka, wyjście na świeże powietrze np. na swoje podwórko (jeśli jest taka możliwość).
Zadbajmy o zagospodarowanie czasu poza nauką. Ważne jest też to, jak spędzamy czas i co robimy z dziećmi. Warto znaleźć czas na rozmowę, zagranie w ulubioną grę planszową, czy wspólne prace np. upieczenie ciasta. Przymusowy pobyt dziecka w domu nie może kojarzyć się tylko z nauką.
W czasie, kiedy dzieci nie mogą wyjść z domu, żeby spotkać się z kolegami, dobrą motywacją do sprawnego poradzenia sobie z zaplanowaną na dany dzień nauką, jest perspektywa „spotkania” się z rówieśnikami po zakończeniu nauki na mediach społecznościowych, pogrania online w grę komputerową. Trzeba pamiętać, że kontakty z rówieśnikami są ważną potrzebą rozwojową dzieci.
Rodzice powinni także dawać dzieciom do zrozumienia, że nauka jest ważna, interesować się tym, co robią. Jeżeli mamy taką możliwość można wspólnie z dzieckiem obejrzeć zaproponowany przez nauczyciela film, wybrać się na wirtualną wycieczkę. Ważne, żeby pobudzać w dzieciach ciekawość poznawczą i pokazywać, że to co robią jest ważne dla rodzica. W dobie zasobów Internetu i dostępu do ciekawych propozycji, możemy sprawić, że nauka w domu nie będzie tylko przykrym obowiązkiem.
Nauka w domu daje też możliwości inne niż szkoła, np. czytania tematu czy książki w ulubionej pozycji i miejscu, np. na kanapie. Warto dzieciom na to pozwolić, aby nie musiały siedzieć tylko przy biurku. Dzieci, podobnie jak dorośli, lubią być ekspertami w tym co robią, zabawa w szkołę i uczenie młodszego rodzeństwa może być dobrym sposobem na naukę i przy okazji dobrą zabawą (szczególnie w przypadku młodszych dzieci).
Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci
Zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i stosowanie skutecznych sposobów zabezpieczania się przed tymi zagrożeniami to wiedza niezbędna każdemu użytkownikowi usług internetowych.
Do najczęstszych zagrożeń w cyberprzestrzeni, z którymi mogą się Państwo spotkać, należą:
- ataki z użyciem szkodliwego oprogramowania (malware, wirusy, robaki, itp.),
- kradzieże tożsamości,
- kradzieże (wyłudzenia), modyfikacje bądź niszczenie danych,
- blokowanie dostępu do usług,
- spam (niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne),
- ataki socjotechniczne (np. phishing, czyli wyłudzanie poufnych informacji przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję)
Aby nasze dzieci mogły czuć się bezpiecznie, korzystając z sieci i ucząc się w domu, powinniśmy mieć na względzie 10 podstawowych zasad:
- Korzystanie z oprogramowania antywirusowego.
- Otwieranie wiadomości tylko od znajomych osób, wychowawcy, nauczycieli.
- Ostrożne pobieranie plików z sieci.
- Unikanie klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.
- Nie podawanie w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłanie swoich zdjęć.
- Ochrona swoich kont np. na serwisach społecznościowych.
- Stosowanie trudnych do odgadnięcia haseł, które są kombinacją liter i cyfr.
- Czytanie regulaminów korzystania np. z portali.
- Sprawdzanie, czy strona, do której się logują, ma zabezpieczenie SSL.
- Pamiętanie, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.
Przypomnijmy dziecku o szacunku dla innych internautów i przekonajmy je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Uczniowie Szkoły Podstawowej z Polskim i Litewskim Językiem Nauczania im. Dariusa i Girenasa w Puńsku mogą realizować zajęcia dydaktyczne w formie nauczania zdalnego przy wykorzystaniu dziennika elektronicznego, komunikatora, e-mail, Microsoft office 365.
Nauczyciele, w porozumieniu z uczniami i ich rodzicami, będą przekazywać bieżące informację dotyczące nauczania zdalnego za pomocą: e-dziennika, komunikatora, e-mail, Microsoft office 365, telefonu.
Nauczanie zdalne będzie realizowane wg następujących zasad:
- Treści i materiały do wykonania przez uczniów w domu, będą przekazywane przez nauczycieli zgodnie z tygodniowym planem danej klasy.
- Klasy I-III. Wychowawcy klas, w porozumieniu z rodzicami, wybiorą najodpowiedniejszą formę przekazywania informacji, za pomocą której uczniowie otrzymają zadania do zrealizowania w ramach nauczania w domu, najlepiej pod nadzorem rodziców. Informacja będzie na przykład dotyczyć tego, jakie fragmenty podręcznika lub strony ćwiczeń powinno dziecko wypełnić lub przeczytać pod nadzorem rodzica.
- Klasy IV –VIII. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów, w porozumieniu z uczniami i ich rodzicami, wybiorą najodpowiedniejszą formę przekazywania informacji, poleceń i zadań do wykonania przez uczniów w domu. Sposób wykonania poleceń, termin przesłania wykonanych prac oraz adres mailowy, na który należy przesłać wykonane prace, zadania, prezentacje, itp. będą ściśle określone przez nauczyciela przedmiotu.
- Wychowawcy będą koordynować działania nauczycieli uczących w danej klasie oraz za pomocą dziennika elektronicznego przekazywać bieżące informację dotyczące nauczania zdalnego.
- Uczniowie są zobowiązani do regularnego zapoznawania się z treściami przesyłanymi przez nauczycieli i wychowawców poprzez ustalone sposoby komunikowania się i systematycznego wykonywania zadań przesyłanych przez nauczycieli.
- Rodzice są proszeni do regularnego przeglądania informacji zamieszczonych przez nauczycieli w dzienniku elektronicznym. Prosimy rodziców o nadzór nad wykonywaniem powierzonych uczniom zadań i poleceń oraz o bieżącą współpracę z wychowawcą.
Na stronie internetowej szkoły, będą publikowane istotne informacje dotyczące zdalnego nauczania prowadzonego w naszej szkole w czasie zawieszenia zajęć lekcyjnych.
Wszelkie uwagi i pytania do dyrekcji proszę kierować na adres szkoły sppunsk@o2.pl
Dbajmy o siebie, przestrzegajmy wszelkich zaleceń dotyczących naszego zdrowia.
Pozdrawiam
Jan Wydra
Dyrektor szkoły